Umierająca wielka rafa koralowa

Umierająca wielka rafa koralowa

Umierająca wielka rafa koralowa Ania S.

Wielka rafa koralowa umiera. Ale co to jest? I czemu znika z naszej ziemi? Dowiedzmy się!

Wielka Rafa Koralowa leży u wybrzeży Australii. To niekwestionowany cud natury. Powstała dzięki żywym organizmom i składa się z ok. 3 tys. pojedynczych raf! Jej szerokość w najszerszym miejscu sięga 150 km, a grubość to co najmniej 500 m. Nic dziwnego, że gigantyczna struktura widoczna jest z kosmosu. Wielka rafa koralowa ma ogromne znaczenie w przyrodzie. Pamiętacie bajkę o Nemo? A gdzie on mieszkał? Właśnie na rafie koralowej! Pamiętacie ile miała przyjaciół? Nauczyciela żółwia i płaszczkę. A ile na tej rafie mieszkało ryb! Tak samo jest na wielkiej rafie koralowej.

Co żyje w rafie koralowej i w jej wodach?

Koralowce to grupa parzydełkowców żyjąca w wodach słonych. W wielkiej rafie koralowej żyje ich ok. 600 gatunków. Większość przedstawicieli wytwarza twardy wapienny szkielet. To właśnie z wapiennych szkieletów obumierających koralowców, a także innych zwierząt morskich powstają rafy koralowe. W wodach rafy żyje, 1625 gatunków ryb, 3000 gatunków mięczaków, 630 gatunków szkarłupni (np. rozgwiazd, jeżowców), 6 gatunków żółwi morskich, 30 gatunków wielorybów i delfinów, 133 gatunków rekinów i mant, 14 gatunków węży morskich oraz jedna z największych populacji diugoni (inaczej krowa morska). Zauważcie że to około 5440 gatunków zwierząt które mogą zginąć i zniknąć. Wiele z występujących tu gatunków zwierząt jest objętych ochroną, cześć jest zagrożona wyginięciem.

Dlaczego wielka rafa koralowa umiera?

Według ostatnich badań aż jedna trzecia korali w północnej i centralnej części rafy jest martwa. Choć rafy kojarzą nam się z ciepłymi rejonami, nie zniosą dobrze każdej temperatury. Koralowce żyją w symbiozie z glonami, żyją w ścisłym współżyciu przynoszącym korzyści obu stronom. Glony dostarczają, koralowcom pokarm i tlen, w zamian za to koralowce zapewniają glonom stały  dostęp do światła i dwutlenku węgla, który pochodzi z ich oddychania komórkowego. Koralowce najlepiej rozwijają się w temperaturze od 20°C do 26°C. Niestety globalne ocieplenie wpływa na wzrost temperatur wód w morzach i oceanach. Zbyt wysoka temperatura wody powoduje, że koralowce wyrzucają ze swoich ciał glony. Bez glonów ciała koralowców tracą kolory-aż w końcu stają się białe. Ten proces nazywamy bieleniem raf koralowych. To nie zwierzęta powodują te zmiany. To my jesteśmy odpowiedzialni za zmiany klimatu i ocieplenie wód oceanów i mórz. Więc tylko my możemy zapobiec postępowi zmiany klimatu! Nasze działania moją ogromny wpływ na to czy klimat się ociepla. Więc zróbmy tak by było jak kiedyś!

Naukowcy przerażeni jak szybko umiera Wielka Rafa koralowa!

W 2018 roku – 2 lata temu, zostały ujawnione dokładne dane na temat skutków katastrofy masowego  wymierania koralowców, które tworzą Wielką Rafę Koralową. Okazuje się, że w historii pomiarów tak dramatyczna w skutkach sytuacja jeszcze się nie zdarzyła. Informacje na ten temat pochodzą z raportu autorstwa Terry’ego Hughesa z James Cook University w Australii. Wynika z niego, że „drastyczne zmiany różnorodności gatunkowej” dotyczą aż jednej trzeciej spośród wszystkich raf, które tworzą Wielką Rafę Koralową.

Badania pozwoliły ujawnić nie tylko rozmiar zniszczeń, lecz także to, że zmiany w strukturze rafy zachodziły o wiele szybciej i bardziej brutalnie, niż byli w stanie przewidzieć naukowcy.

Okazało się bowiem, że znacząca część koralowców umarła w zasadzie natychmiast po podniesieniu się temperatury wody. Inne umierały powoli z braku pożywienia. Oprócz tego wiele z szybko rosnących rodzajów korali (które dzięki swojej skomplikowanej budowie są domem dla wielu morskich żyjątek) zostało wypartych przez takie, które rozwijają się dużo wolniej i żyją w symbiozie z niewieloma innymi gatunkami. Bezpośrednio doprowadziła do nich fala gorąca, która w marcu i kwietniu 2016 roku spowodowała wzrost temperatury otaczającej rafę wody. Czas zainteresować się nasza planetą i zrobić coś dla następnych pokoleń by mogły żyć na pięknej czystej planecię!

Zbliżający się koniec!

Naukowcy przypuszczają że wielka rafa koralowa zniknie z Ziemi w 2100 roku! Czyli za osiemdziesiąt lat. Zdaję się że do To może być koniec Wielkiej Rafy Koralowej. Bielenie korali w takim tempie i o takiej skali uniemożliwi jej regenerację. Postępujące zmiany klimatyczne tylko to przyspieszają.

 – Jeśli nie uda nam się opanować zmian klimatu i temperatura wzrośnie globalnie o więcej niż 2 stopnie Celsjusza, stracimy korzyści, które ta rafa daje milionom ludzi – przestrzega twórca raportu, Terry Hughes z James Cook University w Australii.

Badaczowi chodzi między innymi o to, że rafa to naturalna bariera przed potężnymi oceanicznymi falami. Czy w takim razie Wielkiej Rafy Koralowej – a razem z nią innych na całym świecie – nie da się już ocalić? To możliwe, ale wymaga zmian o globalnej skali, bo te lokalne nie przynoszą prawie żadnych korzyści.

– Los tropikalnych raf koralowych, w tym Wielkiej Rafy, zależy od wysiłków czynionych, by powstrzymać zmianę klimatu – mówi Nick Graham, specjalista od ekologii z Lancaster University. – Przyszłość, w której rafy nadal będą istnieć z całym swoim bogactwem i różnorodnością form życia, jest możliwa pod jednym prostym warunkiem. Musimy szybko ograniczyć emisję gazów cieplarnianych – podsumowuje.

Jeśli się nie pospieszymy to wszystko stracimy. Ryby, koralowce i rozgwiazdy wszystko to zniknie i następne pokolenia nie doświadczą piękna raf koralowych. Więc uważajmy co robimy bo choć nam palenie w piecu opalanym drewnem, jeżdżenie samochodem wydaje się nieszkodliwe, to jednak nasza planeta, zwierzęta i rośliny odczuwają to bardzo mocno. Chrońmy naszą planetę!

Przypisy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Rafa_Koralowa#Fauna_i_flora

https://turystyka.wp.pl/wielka-rafa-koralowa-umiera-na-taka-skale-nigdy-nie-mialo-to-miejsca-6243215439480961a?c=96&nil=&src01=6a4c8

https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,23291730,cud-natury-zmienil-sie-w-las-trupow-wielka-rafa-koralowa-zniszczona.html

zdjęcie wyróżniające: https://pixabay.com/pl/photos/ryb-koral-wielka-rafa-koralowa-382487/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content